Quick Color Comparisons Spectrocolorimeter PS2050
The PS2050 Portable Spectrocolorimeter is a compact, handheld color measurement device designed to provide stable color comparisons for materials and products wherever color control is important. Its rugged, ergonomic design ensures portability and durability for field inspections or production lines, providing efficient, reliable color measurement solutions for demanding environments.
Key Highlights
CMOS dual-beam splitting sensor
Supporting color spaces like CIE LAB, XYZ, and s-RGB
D/8 optical geometry (SCI/SCE)
Two measurement apertures (φ8mm and φ4mm)
400 - 700 nm full - waveband balanced LED light source
2.4-inch TFT screen ensures user-friendly operation
Good repeatability (ΔEab ≤0.12) and inter-instrument agreement (ΔEab ≤0.35)
Ideal for quality control in paints, plastics, and textiles
"Fat girl" is the nickname of PS20 series domestic color spectrometer. It is serious about color measurement and high user satisfaction. Stay Ahead in Color Accuracy – PS2050 Spectrocolorimeter for Professionals Who Demand Perfection
PS2050 "Fat girl" spectrocolorimeter is 3nh developed by CMOS dual-channel spectrocolorimeter sensor, which is not only a colorimeter, but also a spectrocolorimeter,with excellent repeatability and the inner-instrument error. The measurement data is stable, accurate and reliable. with a comfortable and round appearance more people love it. It also has quality management software facilitate quality monitoring and data management.
PS2050 spectrocolorimeter is equipped with double apertures MAV:Φ8mm/Φ10mm、SAV: Φ4mm/Φ5mm flat , widely used for plastic electronics, paint ink, textile and garment printing, printing, ceramics and other industries color difference quality control. UV is included for the measurement of fluorescent samples.
PS2050 spectrocolorimeter adopts D/8(diffused illumination, 8-degree viewing angle) which is widely applicable in the world, and SCI/SCE (specular component included/specular component excluded) Synthesis technology. It is suitable for color management and quality control in various industries such as color matching and coating, textile, plastic, food, building materials, cosmetics, etc.

The 400~700nm full waveband balanced LED light source ensures sufficient spectral distribution in the visible light range, avoids the spectral loss of white LED in specific waveband, Fluorescent materials can also be easily measured and ensures the measurement speed and accuracy of the measurement results.

High speed and high sensitivity CMOS dual beam splitter sensor makes color data processing more efficient and accurate.

The spectrocolorimeter PS2050 is equipped with an intelligent calibration base. Contact automatic whiteboard calibration is available, professional standard whiteboard reflectivity R%≥95%, good surface uniformity. It has high stability and can obtain repeated and accurate data.

The spectrocolorimeter PS2050 support CIE LAB,XYZ,Yxy, LCh, CIE LUV,S- RGB, βxy, DIN Lab99 Color space and D65, A, C, D50, D55, D75, F1, F2(CWF) ,F3, F4 F5, F6, F7(DLF), F8, F9, F10(TPL5), F11(TL84), F12(TL83/U30), U35, NBF, ID50, ID65 multiple illumination source, Meet different measurement requirements.

The fitted palm is suitable for continuous detection, which makes you fast and easy to use. An easy to measure device for automatic measurement is added. Which is portable, fast, easy to measure and use.

The built-in camera is used for view taking and positioning. Through real-time view taking, it can accurately determine whether the measured part of the object is the target center, which improves the measurement efficiency and accuracy.

Each PS2050 spectrocolorimeter has been verified and tested. After leaving the factory, each instrument is verified according to the measurement standards of authoritative verification departments, and the measurement data are traceable to the National Metro technical Institute to ensure the authority of the instrument test data.

The built-in camera is used for view taking and positioning. Through real-time view taking, it can accurately determine whether the measured part of the object is the target center, which improves the measurement efficiency and accuracy.

Quality management software Android, IOS, Windows, Wechat app and Hongmeng system are applicable to quality monitoring and color data management in various industries. Data the user's color management. compare colon differences, and generate test reports.

3nh Colour measurement instrumentation (spectrophotometers, colorimeters, gloss meters, haze meters and light booths) is very varied. It varies from large top of the range non-contact scanning spectrophotometers, maybe coupled with reflectance accessories through bench-top instruments, to hand-held small portable colorimeter instruments. The instrumentation may be set up to make a variety of different color measurements or to only make measurements on one particular color scale, caters to precise color control needs across plastics, coatings, textiles, cosmetics, foods and printing.
Technical Specification
| Model | PS2050 spectrocolorimeter |
| Optical Geometry | D/8(diffused illumination, 8-degree viewing angle), SCI/SCE (specular component included/specular component excluded) Mode, Comply to CIE No.15,GB/T 3978,GB 2893,GB/T 18833,ISO7724-1,ASTM E1164,DIN5033 Teil7 |
| Characteristic | Adopt CMOS dual beam splitting sensor;Used for color difference quality control in plastic electronics, paint and ink, textile and garment printing and dyeing, printing, ceramics and other industries, also for fluorescence sample measurement. |
| Light Source | Combined full spectrum LED light source, UV light source |
| Integrating Sphere Size | Φ40mm |
| Sensor | CMOS dual beam splitting sensor |
| Wavelength Range | 400-700nm |
| Measuring Aperture | Two Apertures:MAV:Φ8mm/Φ10mm;SAV:Φ4mm/Φ5mm |
| Specular Component | SCI/SCE |
| Color Space | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh,CIE LUV,s-RGB,HunterLab,βxy,DIN Lab99 |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*uv,ΔE*94 ,ΔE*cmc(2:1),ΔE*cmc(1:1) ,ΔE*00, DINΔE99, ΔE(Hunter) |
| Other Colorimetric Index | Spectral reflectance, WI(ASTM E313,CIE/ISO,AATCC,Hunter), YI(ASTM D1925,ASTM 313),Metamerism Index Mt,Staining Fastness, Color Fastness,Color Strength, Opacity,555 tone classification, Munsell(C/2)(Partially realize through the PC software /APP software) |
| Observer Angle | 2°/10° |
| Illuminant | D65,A,C,D50,D55,D75, F1,F2(CWF),F3,F4,F5,F6, F7(DLF),F8,F9,F10(TPL5), F11(TL84),F12(TL83/U30),U35,NBF,ID50,ID65(Partially realize through the PC software /APP software) |
| Display | Spectrogram/Values, Samples Chromaticity Values, Color Difference Values/Graph, PASS/FAIL Result, Color Simulation, Color Offset |
| Measuring Time | About 1s |
| Repeatability | Chromaticity value: MAV/SCI, within ΔE*ab 0.03 (After preheating and correction, the average value of the whiteboard was measured for 30 times at an interval of 5s);Spectral reflectance: MAV/SCI, Standard deviation within 0.08% (400nm to 700nm: within 0.18%) |
| Inter-instrument Error | MAV/SCI, Within ΔE*ab 0.3 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) |
| Displayed Accuracy | 0.01 |
| Measured Reflectance Range | 0-200% |
| Reflectance Resolution | 0.01% |
| Measurement Mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99times) |
| Locating Method | Stabilizer position+camera locating |
| White Calibration mode | Contact type automatic calibration |
| Dimension | 94X68X188mm |
| Weight | About 410g |
| Battery | Lithium battery,3.7V,5000mAh,8000 cycles in 8 hours |
| Illuminant Life Span | More than 1.2 million measurements over 10 years |
| Screen | 2.8 inch TFT true color, Capacitive Touch Screen |
| Interface | USB,Bluetooth®5.0 |
| Data Storage | Standard 500Pcs, Sample 10000Pcs(One data is able to include SCI/SCE); PC mass storage |
| Software support | Android,IOS,Windows,Wechat small program, Hongmeng |
| Language | Simplified Chinese, English, Traditional Chinese |
| Operating Environment | 0~40℃, 0~85%RH (no condensing),Altitude < 2000m |
| Storage Environment | -20~50℃, 0~85%RH (no condensing) |
| Standard Accessory | Power Adapter, USB Cable, User Guide, SQCX PC Software(Download from office website), White and Black Calibration Cavity, Protective Cover, Wrist strap, Aperture |
| Optional Accessory | USB Micro Printer, Powder Test Box |
| Notes | Technical parameters are only for reference, subject to the actual sale of the product |
FAQs About PS2050 Spectrocolorimeter
The accuracy of colors is determined by comparing the values of the colors (L*a*b*) of a sample with a standard reference sample using tools such as spectrophotometers. The variation is measured as ΔE. The smaller the value of ΔE, the more accurate, the nearer to the target color.
A colorimeter is a quick and inexpensive method to measure color and to control color in a material or solution. It is used to maintain color consistency during production and to check the chemical concentration. It also assists with the quality control of labs, food, textiles, and pharmaceuticals.
In the study of chemical reactions, calorimetry deals with changes in heat (energy and enthalpy). Spectrophotometry is the measurement of the light absorbance or light transmittance to determine the concentration or color of a solution. The first one monitors the thermal processes, whereas the second one addresses the aspects of light and color.
In industrial production and quality control, color consistency is one of the core elements determining product quality. Whether it is the metallic paint for automobile coating, the dyeing effect of textile fabrics, or the ink matching in packaging and printing, subtle color deviations may lead to cost waste or damage to brand image.
The LAB color space defines colors with a three-dimensional model:
Lightness (L): It indicates the lightness or darkness of a color, ranging from 0 (pure black) to 100 (pure white).
Hue and Saturation (a and b):
The a-axis represents the red-green tendency, with positive values leaning towards red and negative values leaning towards green;
The b-axis represents the yellow-blue tendency, with positive values leaning towards yellow and negative values leaning towards blue.
It is a globally recognized standard and supported by most modern color measurement equipment. Color is quantitatively analyzed by measuring Lab values with instruments.
A calorimeter is used to measure heat that is gained or lost during a chemical or physical reaction. A sample is taken in an insulated container, and a temperature change is measured. This assists in computing the alterations in energy by the equation Q = mcΔT, where Q is heat.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo