Factory Price Reliable Colorimeter NR60CP
The NR60CP Colorimeter is a compact, handheld color measurement device designed for simplicity and portability; NR60CP brings you intuitive design, a high definition color screen, fast and accurate measurements, and convenient data reporting, is suitable for color detection and control in various occasions. It is an ideal choice for color management in garment factories, chemical factories, printing factories, automobile factories, hardware processing factories, mold factories, paint factories, etc.
Key Highlights
8°/ d optical geometry
Accurate spectra &Lab data , for color matching & delivery;
CIE LAB,LCh,XYZ, CIE RGB,CIE LUV Color Space
Φ8mmflat aperture; Φ4mmtip aperture
2.8-inch TFT screen for easy operation
Reliable repeatability (ΔEab ≤0.03) and inter-instrument agreement (ΔEab ≤0.2)
Large storage capacity, Apprx. 20,000 data;
On-site inspections, providing cost-effective color measurement solutions for entry-level applications
High-precision portable colorimeter with switchable 4mm/8mm apertures, ΔE<0.03 repeatability, 8°/d optical system, and PC software connectivity. Durable, stable, and ideal for color measurement in plastics, textiles, coatings, and printing. Factory direct price, reliable quality.
NR60CP cost-effective colorimeter has the advantages of high accuracy, powerful function and precise measurement which are warmly welcomed by customers. NR60CP is a completely versatile, compact color measurement instrument that can adapt to any work area and make measuring samples an easy and cost-effective practice.


8/4mm measuring aperture, dual positioning of lighting and cross, suitable for multiple occasions



The NR60CP multi-functional colorimeter is renowned for its powerful functionality and convenience. It is not only easy to operate but also boasts extremely high measurement accuracy, complying with international color management standards. Its built-in high-precision sensor can quickly capture and analyze the color of samples. The display precision of Lab values can reach 0.01, and the repeatability precision is △E < 0.03, ensuring the accuracy and reliability of measurement results.

The instrument is equipped with an advanced data processing system, supporting seamless connection with computers, which facilitates data recording, analysis, and remote management. Made of high-quality materials, the NR60CP is highly durable and suitable for various industries including plastics, printing, textiles, and chemicals, especially outstanding in color measurement of fruits and meat products. It particularly has unique advantages in color difference measurement of transparent materials.

Get in touch if you’d like to speak with a Color Expert about your color workflow. Our Threenh solutions experts are available to review your requirements and recommend the ideal solution for your application.
| Illuminating/Viewing Geometry: | 8°/ d |
| Light Source: | LED Light |
| Sensor: | silicon photodiode array |
| Measuring aperture: | Φ8mmflat aperture; Φ4mmtip aperture |
| Color Space: | CI E L AB,XYZ,LCh,CI E RGB,CI E LUV |
| Color Difference Formula: | ΔE* ab, ΔE( h) , ΔE* uv,ΔE* 94, ΔE*cmc ( 2: 1) , ΔE*cmc ( 1: 1) , ΔE* 00 |
| Other Chromaticity Data: | WI ( E313,CI E, AATCC,Hunt er ),YI ( D1925,313),Color Fastness, Staining Fastness, J PC79,BFD( 1. 5: 1),FMCI I |
| Observer: | CI E 10° |
| Illuminant: | D65,A,C,D50,F2,F6,F7,F8,F10,F11,F12 |
| Display Data: | Colorimetric Value, Color Difference Value/Graph, PASS/FAIL Result, Color Offset, |
| Measuring Time: | 1.5s |
| Repeatability: | ΔE* ab 0. 03 (Average of 30 measurements of standard white plate within 5s) |
| Errors between each instrument: | within Delta E*ab 0.2 |
| Dimension: | 205*67*80mm |
| Weight: | 500g |
| Battery: | rechargeable lithium-ion battery 3. 7V @ 3200mAh |
| Lamp Life: | 5 years, more than 1.6 million measurements |
| Screen: | TFT 2.4 inch(16: 9) |
| Interface: | USB/ RS- 232 |
| Storage: | 100 Standards, 20000 Samples |
| Operating Temperature: | 0~40℃(32~104°F) |
| Storage temperature: | -20~50℃(-4~122°F) |
| PC software: | CQCS3 software |
| Optional accessory: | miniature thermal printer, powder test box |
Free extended 2 year warranty: You need to apply for registration with your sales representative to obtain a discount code within 28 days of purchase. Without registration, 1 year standard warranty applies.
Fast and economic service via our global network of accredited calibration and service centres. Please visit https://www.threenh.com/Services/ for detailed information.
The mobile APP support Android operating system version 7.0 or higher and iPhone supports iOS 7.0 or higher version. It can be installed in the following ways:
● Scan the QR code on the Spectrocolorimeter with a mobile browser or WeChat, follow the prompts to download and install.
● Click on the link 3NH APP to install the APP.
● Search for "3NH" (not case sensitive) in the APP Store/Google Play to install the application.
● If you need color matching software for color matching, you can download our Pecolor software blow
Connect to the computer via USB, you can use the PC software of the colorimeter. (PC software only supports Windows operating system)
● It can be installed in the following ways: Download "Product support | Colorimeter" to the local and run it directly after decompression.
(for TS Series,YL Series,ST Series,CR Series,YS Series,PS Series,NR+ Series,NH+ Series )
Our China based Technical Support team is expertly trained on all our instruments along with all supported color software. This level of experience provides you an exceptional customer experience when assisting you with any technical issue you might be experiencing during setup or while operational.
Service is complimentary to all our existing clients.
The omnichannel communication format includes a customer portal, email, phone or chat.
In or out of warranty, it does not matter, 3nh customers receive support throughout the lifecycle of their instruments.
In stock – delivery within 1-2 Days
Backordered – delivery within 3-6 Days
Customized colorimeters (Color Difference Formula, Whiteness, Lightness, Light Source and etc) – delivery within 10-15 Days
FAQs About NR60CP Colorimeter
The core function of a portable multi-parameter colorimeter is to measure various color parameters, including color difference and chromaticity, and it is mainly used in scenarios requiring precise color management.
3nh portable colorimeters are designed specifically for the above needs, combining portability and high-precision color measurement, making them especially suitable for on-site rapid testing.
Our portable colorimeter products effectively improve color quality control efficiency and help users optimize workflows.
For more product information or to apply for a trial, you can contact our color engineers by email at service@3nh.com.
With over 20 years of experience in color management, 3nh helps optimize your enterprise’s color management workflow, 3nh’s color measurement instruments include colorimeters, benchtop spectrophotometers, color testers, and color matching software. Contact our color experts today!
You can choose a colorimters depending on the substrate you are measuring the color of, whether it is opaque, translucent or transparent. In short, you can consider the following factors for choosing the right 3NH colorimeter for your needs: Sample Opacity, Physical Form, Optical Properties needed, Measurement Methods required, Scales and Indices needed, Instrument Standards Conformance (ASTM/ISO/Other), Instrument Geometry, Instrument Performance, Location (laboratory, portability, in-process) and Sample Handling requirements.
By systematically addressing these factors, you can select a colorimeter that optimizes accuracy, efficiency, and value for your specific application.Learn more from our ultimate guide on colorimeter selection. If unsure, consult the 3NH manufacturer for personalized recommendations based on your sample and workflow.
Yes, we can offer quality certification issued by our lab free of charge, or issued by third-party international inspection Organizations with extra charge, please contact us for confirmation.
In industrial production and quality control, color consistency is one of the core elements determining product quality. Whether it is the metallic paint for automobile coating, the dyeing effect of textile fabrics, or the ink matching in packaging and printing, subtle color deviations may lead to cost waste or damage to brand image.
The LAB color space defines colors with a three-dimensional model:
Lightness (L): It indicates the lightness or darkness of a color, ranging from 0 (pure black) to 100 (pure white).
Hue and Saturation (a and b):
The a-axis represents the red-green tendency, with positive values leaning towards red and negative values leaning towards green;
The b-axis represents the yellow-blue tendency, with positive values leaning towards yellow and negative values leaning towards blue.
It is a globally recognized standard and supported by most modern color measurement equipment. Color is quantitatively analyzed by measuring Lab values with instruments.
Inquiry - quotation - communication - order confirming - deposit payment - production - testing and debugging - balance payment - packing - delivery - customer receiving - after service.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo