Ink & Pigment Optimize Formulations with Precise Density Data
Lab-Grade Accuracy, Industrial-Strength Reliability, 3nh YD5050 Grating Spectrophotometer Densitometer with 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle), comply to standard ISO 5-4,CIE No.15. It is suitable for using in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control.
Key Highlights
45/0 geometrical optics structure, comply with CIE
Reflectance spectrum, CMYK density and Lab
3.5-inch TFT true-color screen, capacitive touch screen, concave grating
Ergonomic structure design
Φ2/4/8mm Optional apertures
Pinting plants process control and quality control
3nh launched new model YD5050 Grating Spectrophotometer Densitometer with 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle), comply to standard ISO 5-4,CIE No.15. It is suitable for using in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control;especially suitable for the measurement and quality control of optical density and dot enlargement in ink printing.

Under the 45/0 geometric optical illumination and the testing conditions of M O, M 1,M 2 , M 3 stipulated by ISO 13655 standard, the instrument can accurately measure the reflectance data of samples. Under multiple color spaces, it can accurately measure various printing density indexes, color difference formulas and color indexes, and can meet the user's regular testing of various parameters.
Product Features
1. 45/0 geometrical optics structure, comply with CIE, the testing conditions of M O, M 1,M 2 , M 3 stipulated by ISO 13655 standard, it can accurately measure various printing density , overprint rate and other printing parameters.
2. Accurately measure reflectance spectrum, CMYK density and Lab value of the sample;
3. High-configuration electronic hardware: 3.5-inch TFT true-color screen, capacitive touch screen, concave grating, 256-pixel dual-array CMOS image sensor, etc.;
4. Perfect combination of the beautiful appearance and the ergonomic structure design;
5. Optional apertures: Φ2/4/8mm, adapt to more samples;
6. Large-capacity storage space, over 20,000 test data
7. Combined LED light sources with long life and low power consumption, including UV light;
8. USB/Blue2.1 dual communication mode is widely useful;
9. Especially suitable for process control and quality control of printing plants;
10. PC software has powerful function expansion.
After each instrument leaves the factory, it is verified according to the measurement standards of the authoritative verification department, and the measurement data is traced to the National Metrology Institute to ensure the authority of the instrument test data.

Color measurement instruments+ software + support = all-round carefree, ThreeNH will take care of your request in a competent and friendly manner from the initial inquiry to the purchase and beyond. You benefit from short response times, customized solutions, high-quality advice from our experienced application engineers and unique support by phone, web-based or on site.
| Model | YD5050 |
| Measurement Geometry | 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle); ISO 5-4,CIE No.15 |
| Features | high accuracy spectrophotometer densitometer, apply in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control;especially suitable for the measurement and quality control of optical density and dot enlargement in ink printing;able to customize single aperture Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm. |
| Light Source | Combined LED Light, UV Light |
| Spectral separation device | Concave Grating |
| Detector | 256 Image Element Double Array CMOS Image Sensor |
| Wavelength Range | 400~700nm |
| Wavelength Pitch | 10nm |
| Half Bandwidth | 10nm |
| Measurement Conditions | Compliance with ISO 13655 measurement conditions; M0 (CIE Light Soure A) M1 (CIE Light Soure D50) M2 (Excluding UV light source) M3 (M2+Polarized light filter) |
| Density Standards | ISO Status A, E, I, T |
| Density index | Density value, density difference, dot area, dot enlargement, overprint, printing characteristics, printing contrast, tone error and gray scale, density scanning |
| Measurement aperture | Customized one aperture:Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm optional |
| Color Spaces | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh,CIE LUV,HunterLAB |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*94,ΔE*00,ΔE*uv,ΔE*cmc(2:1), ΔE*cmc(1:1),ΔE(Hunter) |
| Other Colorimetric Index | WI(ASTM E313,CIE/ISO,AATCC,Hunter), YI(ASTM D1925,ASTM 313), MI (Metamerism Index),Opacity, |
| Observer Angle | 2°/10° |
| Illuminants | A,C,D50,D55,D65,D75, F2(CWF),F7(DLP), F11(TL84),F12(TL83/U30), F1,F3,F4,F5,F6,F8,F9,F10(TPL5) |
| Measurement Time | About 1.5s |
| Repeatability | Density: Within 0.01 D |
| Chromaticity value:within ΔE*ab 0.03 ( When a white calibration plate is measured 30 times at 5 second intervals after white calibration) Except M3 | |
| Inter-instrument Error | Within ΔE*ab 0.18 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) Except M3 |
| Measurement mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99) |
| Size(L*W*H) | 184*77*105mm |
| Weight | About 600g |
| Power source | Li-ion battery. 5000 measurements within 8 hours |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Display | 3.5-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Interface | USB, Bluetooth ®5.0 |
| Data memory | 20000 pcs |
| Language | Simplified Chinese, English, Traditional Chinese |
| Working Environment | Temperature: 0~40℃; Humidity: 0~85% (No Condensation);altitude: less than 2000 m |
| Storage Environment | Temperature: -20~50℃; Humidity: 0~85% (No Condensation) |
| Standard Accessory | Power Adapter, USB Cable, Built-in li-ion battery, User Manual, software(download from the website),White and Black Calibration Board, Protective Cover,Polarization filter box,Locating Plate |
| Optional Accessory | Micro Printer |
| Notes: The specifications are subject to change without notice. | |
FAQs About YD5050 Spectrodensitometer
In a Pantone light box, the tubes last around 2000 to 3000 hours, after which the brightness and color should be assessed for replacement.
Many people might answer "with the human eye", but this is actually not comprehensive. The human eye cannot accurately distinguish the colors of similar objects. Furthermore, everyone's perception of color varies. Therefore, people have developed color measurement tools based on the CIE color system.
Currently, there are two main types of commonly used colorimeters, as follows:
Colorimeter - It is an ideal choice for quality control (QC) on production lines, used to detect color differences.
Spectrophotometer - It is suitable for the development of color characteristics and color analysis in laboratories.
A colorimeter measures the amount of light and the wavelength that is absorbed by a solution. It is a sign that colored compounds are present and the level of their concentration. It is applied in the laboratory and industry to check the concentrations of chemicals, the color of products, and purity.
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
True color in chemistry is the color seen in a solution or compound in standardized conditions. It depends on electronic transitions in molecules, specifically absorption of a particular wavelength of light, and this depends on the structure of the compound.
Ensure the source, viewing angle, and background are all neutral and standardized, and the samples are clean, and positioned for a side-by-side comparison under each light condition.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo